”TG Trade støtter julen 2020 Foreningen Cancerramte Børn / FCB

”TG Trade støtter julen 2020 Foreningen Cancerramte Børn / FCB og har doneret et bidrag på Kr. 2500,-” (Xmas 2020 TG…

”TG Trade støtter julen 2020 Foreningen Cancerramte Børn / FCB

”TG Trade støtter julen 2020 Foreningen Cancerramte Børn / FCB og har doneret et bidrag på Kr. 2500,-” (Xmas 2020 TG Trade supports a Danish Association of Cancer-hit Children – FCB – with financial Donation)

”Foreningen Cancerramte Børn – FCB – er en humanitær forening for børn med kræft, deres forældre, pårørende og andre interesserede. Foreningens primære arbejde består i at støtte kræftramte familier og arrangere aktiviteter for dem”. (FCB is an humanitarian association for children with cancer, their parents, relatives, and other interested. The prime work of the Association is to support cancer-hit families and organize activities for them)

”FCB afholder en lang række lukkede arrangementer og aktiviteter for cancerramte børn og deres familier såsom fester, middage, udflugter, weekendture, rejser, foredrag og netværksmøder. Herudover yder foreningen også psykolog- og socialrådgiverhjælp samt udlån af foreningens fire feriehuse”.

Leave a Reply